Specialty Committees

Forensic Pathology Committee

Dr M Lyall – Chair
Dr P Lumb – Vice Chair

Elected members

Dr R Bouhaidar
Dr S Collis
Dr P N Cooper (Education Committee rep)
Dr J Medcalf
Dr C Randall

Trainee members’ representative

Dr T McNamee

Council members

Dr J Burton
Professor T Reynolds
Professor P Twomey

Haematology Committee

Dr E Watts – Chair
(Manpower Advisory Sub-Panel in Haematology)
(Inter-Collegiate Committee in Haemtology)

Elected members

Dr R Webster (BSI Committee)
Dr Y Sorour (NQAAP)
Dr T Butler
Dr S Nagumantry

Trainee members’ representative

Dr A Langridge

Council members

Dr J Burton
Professor T Reynolds
Professor P Twomey
Dr B Wilkins

Microbiology Committee

Dr M Morgan – Chair  (Education Committee & BSI Committee)

Elected members

Dr G Underhill (RCPath Virology Rep)
Dr P Riley
Dr M Simmons
Dr V Weston

Trainee members’ representative

Dr E Bevan

Council members

Dr J Burton
Professor T Reynolds
Professor P Twomey

Immunology Committee

Dr R Herriot – Chair
RCP/RCPath Joint Committee on Immunology & Allergy,
Clinical Immunology & Allergy Section of BSI, UKPIN
Dr T El-Shanawany – Vice Chair

Elected members

Dr S Grigoriadou
Dr S Jolles
Dr C Stroud
Dr H Bourne – (Education Committee rep)
Dr D Kumararatne

Trainee members’ representative

 

Co-opted

Pavel Gordins – Organiser, Immunology Training Days

Council members

Dr J Burton
Professor T Reynolds
Professor P Twomey

Histopathology Committee

Dr I Chaudhry (Chair)
Dr K Skordillis (Vice Chair)

Elected members

Dr A Pugh
Dr S Chacko (RCPath Cytopathology rep)

Co-opted

Dr R Hunt (RCPath Cancer Services Working Group)
Professor M Ilyas (Chair – Molecular Pathology Committee)

Trainee members’ representative

Dr M Clarke

Council members

Dr J Burton
Dr A Oriolowo (NQAAP)
Dr K Robson
Professor T Reynolds
Professor P Twomey
Dr C Gray

Molecular Pathology Committee

Professor M Ilyas (Chair, Pathological Society of GB & Ireland representative)
Dr N Wong ( Vice Chair)

Elected Members

Dr F Amary
Dr R Byers
Dr A M Quinn
Dr P Taniere (UK NEQAS Molecular Genetics representative)

Trainee members’ representative

Dr H Haynes

Council members

Dr I Chaudhry
Dr I Frayling
Dr J Burton
Professor T Reynolds
Professor P Twomey

Chemical Pathology Committee

Dr S Bowles – Chair (Communications Committee rep)
Dr C Meek – Vice Chair (Education Committee rep)

Elected members

Dr IR Bailey (NQAAP)
Professor R Gama (Best Practice Guidelines Editor)
Dr W Wassif (National Audit Committee)

Trainee Members’ representative

 

Council members

Dr J Burton
Professor T Reynolds
Dr W Simpson
Professor P Twomey